Member Login
Rotary District 9930
New Zealand
Toggle navigation
HOME
DISCOVER US
This is Rotary
Join Rotary
History of Rotary
Object of Rotary
Rotary International
Rotary International President
Rotary International President-Elect
Rotary International Director - Zone 7b
International Convention
Rotary International Website
"The Rotarian" Magazine
Rotary New Zealand
New Zealand Districts
Rotary New Zealand Website
Rotary South Pacific
Office & Contacts
Rotary Down Under
Diversity, Equity and Inclusion
DISTRICT
Our District
District Grants
District Calendar
District Directory (login)
District Conference
District Chairs and Champions 2023-24
Club Directory & Officers
District Governor(s)
Functional Structure
District Governor
District Governor Elect
District Governor Nominee
Nominations for District Governor
Assistant Governors
Past District Governors
Public Image & IT
Public Image Committee
Public Image Resources
District Website
District Training
District Training & Development
Rotary Learning & Information
District Services
District Board & Advisory Council
Treasurer
Charities Commission
Club Development
Insurance
Rotary Alumni
Rotary Council on Legislation
CLUBS
District Organisational Chart inc. Areas
Club Directory - District 9930
Map of Clubs in District
Rotary Clubs [A-G]
Ahuriri (Napier)
Ahuriri Sunrise
Cambridge
Fairfield
Frankton Te Rapa
Gisborne
Greenmeadows
Rotary Clubs [H-K]
Hamilton Central
Hamilton East
Hastings
Hastings Karamu
Havelock North
Huntly
Katikati
Kawerau
Rotary Clubs [L-O]
Maketu
Matamata
Morrinsville
Mt Maunganui
Napier
Opotiki
Otorohanga
Otumoetai
Rotary Clubs [P-R]
Paeroa
Papamoa
Putaruru
Rotorua
Rotorua North
Rotorua Passport
Rotorua Sunrise
Rotorua West
Rototuna
Rotary Clubs [S-Ta]
Stortford Lodge
Taradale
Taumarunui
Lake Taupo
Tauranga
Tauranga Sunrise
Tauranga Te Papa
Rotary Clubs [Te-V]
Te Aroha
Te Awamutu
Te Kuiti
Thames
Tokoroa
Turangi
Rotary Clubs [W-Z]
Waikato Sunrise
Waipukurau
Wairoa
Whakatane
PROGRAMMES
The Rotary Foundation
Foundation Committee
Foundation Forms & Downloads inc. District Grant Forms.
End Polio
The Polio Plus Society
Scholarships
Paul Harris Fellow
Giving to The Rotary Foundation
How to Give
Where Does My Money Go?
Where To Send Payments?
Tools For Secretaries
The Rotary Foundation Website
TRF Tools for Secretaries
District Grants
Youth & Young Adults
Usborne Illustrated Dictionary Project
GRSP (Georgia Scholarship Prog)
Interact
JR Mckenzie Youth Education Fund
JR McKenzie Grants
Outward Bound
Peer Support
RYE (Rotary Youth Exchange)
RANZSE (NZ/AU Exchange)
Rotaract
RYLA (Rotary Youth Leadership)
RYPEN (Youth Prog of Enrichment)
Rotary National Science & Technology Forum
Youth Protection Officer
Rotary Foundation - Scholarships
International
Days for Girls
ERK (Emergency Response Kits)
Give Every Child a Future
Harold Thomas Rotary Trust
Interplast
RNZWCS (World Community Service)
ROMAC (Rotary Oceania Medical Aid for Children)
ShelterBox
Tanzania Dairy Project
Water & Sanitation
Community
Blood Pressure Campaign
Trees For Survival
Diversity, Equity and Inclusion
Rotary Friendship Exchange
Vocational Training Teams
Fellowships & Affiliates
Inner Wheel
Rotary International Travel & Hosting Fellowship
Probus
Rotary Fellowships
MEMBERSHIP
Membership
Volunteering, making an impact.
Working From Home? Your Not Alone.
Retiring, but not Expiring?
TOOLS
Login & Password
Find a Rotarian
For all D9930 Rotarians
For Club Secretaries
For Club Treasurers
For District Leaders
District Calendar
District Documents
Public Image Tools
Graphics Library
Errors
CONTACT
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2017-2018
Next Year >>
District Governor
Leonie Tisch
District Governor
Matamata
District Executives
Graham Jull
District Governor Elect
Te Awamutu
Peter Maxwell
District Governor Nominee
Morrinsville
Keith Owens
Immediate Past District Governor
Tauranga Te Papa
Keith Ardern
District Treasurer
Tauranga Te Papa
Raewyn Kirkman
District Board Member
Waikato Sunrise
Roger Miller
District Board Member
Tauranga Te Papa
Russell Turner
District Board Member
Tauranga
District Officers and Directors
Roger Miller
D9930 Services (DG Support)
Tauranga Te Papa
Peter Washer
D9930 Services (Legal Advisor)
Tauranga Te Papa
John Tarbutt
D9930 Services (Council on Legislation (CoL)
Cambridge
David Hulme
D9930 Services (District Conference Chair)
Matamata
Roger Miller
D9930 Services (International Convention Coordinat
Tauranga Te Papa
Colin Olesen
Rotary Foundation (Chairperson)
Maketu
Ken Smith
Rotary Foundation (Administrator)
Huntly
Alan Hitchcock
Rotary Foundation (Grants)
Tauranga Te Papa
Michelle Tanner
Rotary Foundation (End Polio Now Campaign)
Matamata
Michelle Tanner
Rotary Foundation (Scholarships)
Matamata
Patrick Cummings
Rotary Foundation (Paul Harris Society)
Hamilton Central
Ralph Slooten
Website (Webmaster)
Napier
Max Patmoy
Website (Coordinator)
Ahuriri (Napier)
Peter Ball
Website (Contacts Editor)
SOB
Mike Smith
Membership (Development Chair)
Ahuriri (Napier)
Dennis Finn
Training (Coordinator)
Cambridge
Bev Tagg
Training (Trainer)
Tauranga
Doug Lang
Training (Trainer)
Cambridge
Nick Dangerfield
Training (Trainer)
Tauranga Te Papa
Hywel Bowen
Training (Trainer)
Thames
Roberta Budvietas
Training (Rotary Learning & Information [RLI])
Tauranga Sunrise
Janine Branson
Public Image (Chairperson)
Rotorua North
David Hulme
Public Image (Media Support & Resources)
Matamata
Fergus Cumming
Public Image (RNZ Project Support Services Ltd.)
Rotorua
Max Patmoy
Public Image (Newsletter & Website Coordinator)
Ahuriri (Napier)
Deidre Jones
Public Image (Club Bulletin Reviewer)
Wairoa
Dianne Monson
Public Image (Club Bulletin Reviewer)
Te Awamutu
Jerry Cowper
Youth (Rotary Youth Exchange Chair)
Tauranga Te Papa
Bill Robinson
Youth (Rotary Youth Leadership Award Co-chair)
Cambridge
Tim Anderson
Youth (Rotary Youth Leadership Award Co-chair)
Waikato Sunrise
Gary Hemmings
Youth (Rotoract & Interact)
Napier
Max Patmoy
Youth (Rotary Australia New Zealand Student Exch)
Ahuriri (Napier)
Vivian Edgar
Youth (Rotary Youth Programme of Enrichment)
Papamoa
Patrick Cummings
Youth (J R McKenzie Trust)
Hamilton Central
Russell Young
Youth (J R McKenzie Youth Education Fund)
Fairfield
Tracey Murphy
Youth (Outward Bound)
Fairfield
Lyn Fraser Jones
Youth (Dictionary Project - Usborne)
Maketu
Michelle Tanner
Youth (Georgia Scholarships)
Matamata
Jennifer Hamilton
Youth (Science Summer School - Panel Leader)
Fairfield
Jennifer Hamilton
Youth (International Science & Technology Convenor
Fairfield
Ross Pinkham QPM JP
Youth (Youth Protection Officer)
Taradale
Graham Jull
Youth (Youth Scholarships)
Te Awamutu
Don Oliver
International (Rotary NZ World Community Service)
Hamilton Central
Adrienne Andresen
International (Emergency Response Kits [ERKS])
Wairoa
Stephen Dorrington
International (Shelter Box NZ)
Tauranga Sunrise
Liz Wright
International (Interplast)
Te Awamutu
Glenys Parton
International (ROMAC)
Tauranga Sunrise
Geoff Mathis
International (Tanzania Project)
Papamoa
Lisette Hulme
International (Days for Girls Project)
Matamata
Johnn Butt
International (Water & Sanitation)
Otumoetai
Ian Walker
Vocational (Vocational Training Team [VTT])
Waipukurau
Fergus Cumming
PROBUS
Rotorua
Ken Collier
Rotary Friendship Exchange (RFE)
Fairfield
Barry Benton
Rotary Fellowships
Tauranga Te Papa
Assistant/Area Governors
Mike Cahill
Area 1
Fairfield
Evan Cowan
Area 2
Otorohanga
Bill Robinson
Area 3
Cambridge
Richard Hunt
Area 4
Morrinsville
Todd Mountfort
Area 5
Rotorua West
Don Pilbrow
Area 6
Tauranga
Russell Kilpatrick
Area 7
Papamoa
Scottie (Donald) McLeod
Area 8
Whakatāne Rotary
Ann Clarke
Area 9
Napier
Patricia Giddens
Area 10
Havelock North
Judy Milner
Area 11
Gisborne West
Ian Dykes
Area 12
Lake Taupo